Szukaj w serwisie

Tropem byłych Gescheftów (kolejne brynickie uchwycone na starych fotografiach)

            „Kaufhaus Foegelle” inaczej Dom Handlowy Foegelle to nazwa i szyld okazałego sklepu w okazałej willi przy ówczesnej drodze „Nach Lugnian”, obecnej ul. Łubniańskiej. Dom handlowy bardzo się wyróżniał, bo póki co stał w miejscu mniej zabudowanym, ale nie miał w tej części wioski konkurencji, lecz korzystali z niego przejezdni. Funkcjonował do 1945 r. i jakiś czas później. Po Foegelle właścicielem został Krzyz (Krzis) rodem z Kup, po nim Patrzek.

Tropem_Brynica_Foegele.jpeg

 


            Fleischerei Wiesner to masarstwo i sklep mięsny Norberta Wiesnera. Prawdopodobnie interes pomógł mu założyć ojciec Max, który też był rzeźnikiem. Miejsce dobrze funkcjonowało, co mieściło się przy drodze głównej (dziś ul. Powstańców Śląskich), niedaleko kościoła. Po wojnie sklep był jakiś czas czynny.

Tropem_Brynica_Wiesner.jpeg

 


            Kilians Warenhandlung. Sklep towarowy Kiliana, a właściwie piekarnia i sklep Vincenta Kiliana – Kaufmanna (kupca) usytuowany był przy drodze „Nach Grabczok” (dziś ul. 1 Maja), przy pierwszym mostku. Po Vincencie interes przejął Stefan Kilian. Jeszcze po wojnie funkcjonował. Dom był bardzo stary, wiele razy w przeszłości przebudowywany, w końcu został rozebrany.

Tropem_Brynica_Kilian.jpeg

 


            Gallus Warenhandlung. Sklep towarowy Paula Gallusa – Kaufmana (kupca) funkcjonował przy obecnej ul. Powstańców Śląskich po stronie „błonia” vis a vis (za plecami) pomnika poległych w I Wojnie Światowej. Sklep prowadziła w zasadzie żona Gallusa Wiktoria, jemu bardziej pasowało murarstwo. Po wojnie już nie był czynny.

Tropem_Brynica_Gallus.jpeg

 

 

                                                                       J. Moczko – Świerklanin